İnvertör Nedir ?

Inverter, aküdeki DC gerilimi evlerde kullandığımız alternatif gerilime çeviren cihazdır. Başka bir deyişle, 12,24 veya 48V DC akü voltajını, 230V AC 50 Hz voltaja çevirirler. Böylece inverter vasıtasıyla evlerde kullandığımız televizyonlar, aydınlatma lambaları, bilgisayarlar veya elektrikli el aletleri araba, tekne, kamping gibi mobil ortamlarda çalıştırılabilirler.

İnvertör çıkış dalga şekilleri

Genel olarak inverterler çıkış dalga şekilleri bakımından ikiye ayrılır. Modifi ye sinüs inverterler ve Tam sinüs inverterler. İki dalga şekli arasındaki ince farkı ayırd etmek güçtür fakat çalıştırdıkları cihazlar açısından performanslarına bakılmalıdır.

 

Modifi ye sinüs inverterler


Modifi ye Sinüs dalga tam sinüsün taklit halidir. Kare dalgacıklar ile sinüse benzer dalga elde edilir. Avantajları; ucuz olmaları, TV, bilgisayar, küçük ev aletleri, lambaları v.s. sorunsuz çalıştırırlar. Çok ince bu farkı bazı televizyon ve bilgisayarlar, özellikle profesyonel ve endüstriyel cihazlar anlayabilir. Bu cihaza zarar vermez ama can sıkabilir. Örneğin bazı televizyonlarda ekranda ince bir çizgi belirebilir.

Tam sinüs inverterler


Tam sinüs dalga aynı evdeki gibi şebekeden aldığımız çıkıştır. Çok temiz, düzgün ve en iyisidir. Bu yüzden tüm uygulamalarda sorunsuz olarak kullanılabilir, cihazlarınız daha az ısınır. Yük olarak motor , klima , buzdolabı çalıştıracaksanız ya da endüstriyel cihaz ve uygulamalar için kesinlikle tam sinüs inverter tavsiye edilir.

Inverter / Charger nedir ?


Inverter / Charger, inverter, battery charger ve transfer switchinin bir arada kullanıldığı kombi cihazdır. Girişinde AC güç mevcut olduğunda aküleri şarj eder ve bağlı cihazları transfer rölesi üzerinden şebekeden çalıştırır.. Ancak AC güç kesildiği takdirde akülerden kendisine bağlı cihazları çalıştırır.

doğru invertör seçimi

Elektrikli birçok cihazın çektiği güç üzerinde belirtilmiştir. Elektrik gücü ayrıca aşağıdaki formülle de hesaplanabilir:
Gerilim (230 Volt) x Akım (Amper) = Güç (Watt)
Aynı anda birkaç cihaz beraber çalıştırılacaksa güçler toplanır. Örneğin yukarıdaki tabloda verilen örnekte 2500W gücünde bir inverter kullanılarak aynı anda TV, kahve makinesı ve mikrodalga fırın çalıştırılabilir.


Gerekli akü gücünün hesaplanması


1. Tüketilen DC akım : Watt ÷ 10*
2. Tüketilen amper-saat : Çalışma süresi (saat) x DC akım
3. Gerekli akü kapasitesi : Tüketilen amper-saat x 2**


* 10’a bölme işlemi sistem kayıplarının hesabı ve matematik açısından kolaylık sağlar.
** Derin deşarja dayanıklı aküler mevcut kapasitelerinin maksimum %50 ‘ sine kadar kullanılması tavsiye edilir.


Yukarıdaki örnekte gerekli akü kapasitesi 200 Ah hesaplanmıştır. Bunun için 1 adet 200 Ah akü kullanılabileceği gibi, 2 adet 100 Ah akü paralel bağlanmak suretiyle de gerekli kapasite sağlanabilir.

150W Sinüs İnvertör 300W Sinüs İnvertör  600W Sinüs İnvertör 1500W Sinüs İnvertör

Kare Dalga İnvertör

STATİK İNVERTÖR LER
a- Kare dalga çıkışlı invertör ler : PWM frekansları 100 Hz olup, çıkış işaretleri tam karedalga dır. Bu tip invertör ler en ekonomik çözüm olmasına rağmen hassas makinelerin çalışmasında yetersiz kalabilmektedir. (Devam)

a- Tam Sinüs Çıkışlı invertör ler : Trafosuz yapısı sebebiyle küçük hacime sahip olan bu tip invertör ler çıkışta tam sinüs işaret verebilmekte, her tip non lineer yükü çalıştırabilmektedir.

b- Trapez dalga çıkışlı invertör ler : PWM frekansı 200 Hz olan bu tip İnvertörlerin, çıkış işareti basamaklı kare dalgadır. Çıkışlarına filtreler konularak işaretlerin sinüse benzetilmesi mümkündür. Ancak özellikle nonlineer yüklerde çıkış işaretleri bozulduklarından, bu tip yüklerin çalışmasında problem çıkarırlar. (Devam)

c- Tam sinüs çıkışlı invertör ler (STEPRO İNVERTÖR LER)
STEPRO İnverter ler in PWM frekansı 10 kHz olduğundan çıkışta tam sinüs işareti elde edilir. Çıkış işareti gerçek sinüs işareti olduğundan, lineer olmayan yükleri bile (motor, florasan vs.) çok rahatlıkla beslerler. Çalışma prensibi; kesintisiz güç kaynağı nın evirici ünitesine benzer. Çıkış regülasyonu çok düşüktür (+/- %1). Üretimde IGBT modül ve trafo kullanıldığından çok dayanıklıdır. Aşırı ısı, aşırı akım ve kısadevre, korumaları mevcuttur. Kullanıcının ihtiyacına uygun özel üretimler yapılabilmektedir.


Tam Sinüs İnvertör

Tam Sinüs
STEPRO İnvertör

YUNCEY - | Alternatif Enerji Sistemleri |                              ®  RcMedya ©                               Tel : 0332.351 51 82