Solar Aydınlatma

Türkiye elektriğinin %20'sini ülke genelinde aydınlatma için harcamaktadır ve aydınlatmanın toplam tüketim içindeki oranı da her yıl artmaktadır. Aynı zamanda bu sistemlerin kurulum maliyeti de her geçen sene yükselmektedir.

Bu noktada şebeke hattına bağlı olmayan ve ihtiyacı olan elektrik enerjisini güneşten (ve opsiyonel olarak rüzgardan) alan otonom aydınlatma sistemlerinin Türkiye için çok önemli olduğu açıktır. Buna ek olarak deprem, sel gibi felaketlerin sıkça yaşandığı ülkemizde merkezi sistemden bağımsız ve kesintisiz çalışan aydınlatma sistemleri ekonomik olmalarının dışında hayati bir önem de taşımaktadırlar. Türkiye'nin Avrupa'nın ortalama günlük güneşli saat sayısı en yüksek ülkelerinden biri olması bu sistemlerin performansını arttırmaktadır.
Aynı şekilde şebeke hattına bağlı 220V AC akım ile çalışan ancak çok daha uzun ömürlü LED dış mekan aydınlatma sistemleri ile de ülke genelinde önemli bir tasarruf sağlanması mümkündür.

Güneş enerjili aydınlatma sistemleri 1989 yılından itibaren fotovoltaik panellerin en geniş şekilde uygulandığı alanlardan biri olmaya başlamıştır. PV bazlı reklam panoları, işaret aydınlatmalarının dünya üzerinde onbinlerce örneği bulunmaktadır. Gündüz güneş enerjisi ile şarj olan aküler, gece olması ile birlikte otomatik olarak özel güneş ampullerini çalıştırarak aydınlatma sağlamaktadırlar. Bu basit ama etkili sistemler için otobüs durakları, otoban dinlenme alanları, parklar, otoparklar en etkin uygulama sahalarından başlıcalarıdır. Şamandıra ve deniz feneri gibi korozyona ve ağır coğrafi koşullara açık uygulamalarda özel elektronik donanım ve yarı esnek camsız güneş panelleri kullanılmaktadır.

 

Birçok PV üreticisi ve dağıtıcısı gerekli mühendislik çalışmalarını yaparak paket PV aydınlatma sistemlerini piyasaya sürmüşlerdir. Ancak ışık ihtiyacı, ışıklandırılacak alan ve o bölgenin meteorolojik koşulları çoğunlukla özel tasarım yapılmasını şart koşmaktadır. Aksi taktirde gereğinden fazla üretim veya sık sık elektrik kesilmesinin dışında yetersiz aydınlatma problemleri çıkmaktadır. Normal bir paket sistem direk, armatür, panel kasası, güneş panelleri, aküler ve şarj kontrol ünitelerinden oluşmaktadır.Genelde kullanılan direk üstü PV aydınlatma ünitelerinde 1 ile 4 adet orta büyüklükte (10-80W) güneş paneli kullanılmaktadır. Daha büyük projelerde özel ayak sistemleri veya güneş izleyiciler kullanılmakta ve özel tasarım yapılmaktadır.

PV bazlı güvenlik aydınlatması da son zamanlarda çok rağbet görmektedir. Genelde aydınlatma sistemleri ile kompakt bir şekilde tasarlanan bu cihazlar işletmeye hazır şekilde pazarlanmaktadırlar.
YUNCEY solar aydınlatma sistemlerinde 12.000 milicandela ışık gücüne ve ortalama 100.000 saat ömre sahip super-bright özel led/power led ampuller veya uygulamaya bağlı olarak özel 15/30W CFL lambalar kullanılmaktadır.

Gündüz güneş panelinin ürettiği elektrik özel akülerde bir solar regülatör sayesinde depolanmakta, akşam olduğunda ise özel YUNCEY otomasyon sistemi sayesinde sokak lambası istenilen saatte açılıp, istenilen saatte kapatılabilmektedir.

 

 

YUNCEY - | Alternatif Enerji Sistemleri |                              ®  RcMedya ©                               Tel : 0332.351 51 82