Sistem Hesaplama

Sistem Hesaplama

GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEM HESAPLAMASI YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR 

Ev, İşyeri ve Arazi Şartlarında elektriğe ulaşmak güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerjilerin yaygınlaşması ile artık çok daha kolay hale gelmiştir. Peki, güneş enerjisi sistemi kurmak istediğimizde bunu nasıl hesaplayacağız? Bu sistemlerde dikkat edilmesi gerek ve hesaplanması gereken en önemli hususlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

1. Kurulum yapılacak yerin dünyadaki konumu: Bu husus güneşten gelen ışınların güneş panellerine dik olarak düşmesi ve bu düşüdeki açının dik olması için panelin montaj yapılacağı açının ayarlanması gerekliliğini temin etmemizi sağlar. Bu açıları hesaplayan güneş takibi yapan aparatların kullanılması sistem verimini artırır ve bu açıyı hesaplamak zorunluluğunu ortadan kaldırır. Açının önemi, panellerin verimliliğinin maksimum seviyede kullanılması ve elde edilen enerjinin maksimum seviyede olaması için hayatidir.

2. Sistemin besleyeceği elektrik tüketicilerinin gücü ve kullanım süreleri: Güneş enerjisinden elektrik üretiminde kurulu güç ve buna bağlı olarak üretilecek enerji birbirine doğru orantılıdır. Metrekareye düşen güneş ışını ortalaması ve bu ışınların birim kurulu güçte ürettikleri enerji, tüketicilerin talep ettiği enerjiyi karşılamalı, hatta belirli oranda gün kadar kotarma toleranslı olmalıdır. 

3. Elektrikli cihazların belirlenmiş süredeki enerji beslemelerini yapabilecek kapasitede akünün sisteme bağlanması gerekmektedir. Düşük kapasitedeki akü enerji ihtiyacını karşılayamayacağı gibi, yüksek kapasitedeki akü kurulan sistemin bu kapasiteyi dolduramaması yahut mevcut enerjinin kullanılmaması sebebi ile gereksiz bir yatırım halini alacaktır.   

4. Türkiye sınırları içerisinde hemen hemen her ilde, yazlık güneş değerleri ile kışlık güneş değerleri yarı yarıyadır. Sistem hesaplanırken bu husus gözardı edilmemelidir. Kış ayları hesaplanarak kurulan bir sistem yaz aylarında aşırı elektrik üretecek ve bu elektrik Türkiye şartlarında henüz şebekeye satışın mümkün olmaması sebebiyle boşa gidecektir. Yine aynı şekilde yaz aylarındaki güneş hesaplanarak kurulacak bir sistem kış aylarında güneş açısının daha düşük seviyeye gelmesi sebebiyle yeterli elektrik sağlayamıyacaktır.

Güneş enerjisi sistem hesaplaması  oldukça teknik bir husustur ve birçok değişken bu hesaba etki etmektedir. Elektrik ihtiyacı olan herhangi bir cihaz için Türkiyenin her bölgesinde mevcut elektrik üretim potansiyeli değerleri ile sistem hesaplaması yapabilmekteyiz. Bu hususta her türlü soru ve önerilerinizi iletişim formumuzdan bize ulaşarak yapabilirsiniz. Yanlış hesap bağdattan döner ancak çektiğiniz sıkıntı yanınıza kalmasın. Güneş enerjisi sistem hesaplanması konusunda uzman bir elden yardım alın.